Jazyk s bílým povlakem: Co když mám bílý jazyk?

Přečtení tohoto článku vám zabere 7 minut.

Tenký bílý film na jazyku sice není nijak zvlášť estetický, ale většinou je neškodný. Povlak se skládá z odumřelých buněk, mikroorganismů a zbytků potravy, které ulpívají na povrchu jazyka. Na jazyku se však může objevit i jako projev onemocnění.

Co způsobuje bílý povlak na jazyku?

Při pravidelném - nejlépe každodenním - používání škrabky na jazyk a celkové dobré ústní hygieně by měl jazyk vypadat světle růžově. Může se na něm objevit tenká bílá vrstva, která se dá snadno odstranit škrabkou na jazyk a nezůstává trvale. Neškodný bílý povlak na jazyku je směsí špiček papil, zárodků, hlenu z vlastního těla, starých buněk a zbytků jídla. Zvláště velké množství zárodků se nachází na zadní třetině jazyka. Bílý povlak na jazyku může způsobit také tekutá strava, nachlazení a sucho v ústech způsobené léky. Povlak na jazyku lze také často vysledovat v souvislosti s konzumací alkoholu a tabáku.

Povlak však může být také příznakem infekčních onemocnění. Bílý povlak na jazyku je často způsoben zánětem žaludeční sliznice nebo jiným onemocněním trávicích orgánů. Na vině může být také virová infekce nebo nachlazení s horečkou nebo bez ní. Při anémii způsobené nedostatkem železa je jazyk nápadně světlý. Při leukoplakii jsou na povrchu jazyka nebo na jeho okraji, ale i na jiných sliznicích úst, bělavé pevné povlaky a při břišním tyfu jsou uprostřed jazyka šedobílé plochy s červeným lemem. Napadení kvasinkou Candida albicans se projevuje bílým, tvarohovitým povlakem.

Pokud je povlak velmi úporný, zejména pokud je doprovázen nepříjemným pocitem v ústech nebo změnou celkového zdravotního stavu, je lepší navštívit lékaře, aby vyloučil jiné onemocnění nebo zahájil léčbu.

Co se dá dělat s bílým jazykem?

I když se nejedná o závažný problém, je vhodné aktivně bojovat proti bílým usazeninám. Nejenže to totiž není zrovna příjemné na pohled - bakteriální povlak na jazyku je také hlavní příčinou špatného dechu, v odborném názvosloví nazývaného halitóza. Až 80 procent všech bakterií, které způsobují zápach z úst, se nachází na povrchu jazyka a četné prohlubně na drsné zadní straně jazyka jsou oblíbeným místem pro usazování škodlivých bakterií, které ke svému životu nepotřebují kyslík a podporují záněty ústní dutiny.

Jedním ze způsobů, jak kontrolovat množství povlaku na jazyku, je strava. Vláknina obsažená v obilovinách, ovoci a zelenině vytváří mechanické tření. V důsledku toho se povlak z jazyka prakticky setře. Na druhou stranu strava obsahující měkké a tekuté potraviny může způsobit, že se povlak na jazyku rozmnoží.

V každém případě nestačí čistit si zuby dvakrát denně, i když čištění zubním kartáčkem, zubní pastou a zubní nití tvoří základ optimální ústní hygieny. Proti bílému povlaku na jazyku doporučujeme používat škrabku na jazyk, která byla speciálně vyvinuta pro tento účel. Tento osvědčený prostředek pro odstraňování bílého povlaku na jazyku eliminuje bakteriální usazeniny šetrně, trvale a účinně. Plochý tvar škrabky na jazyk zabraňuje přirozenému dávicímu reflexu a s trochou cviku to již není nepříjemné a stává se to běžnou součástí každodenní rutiny. Vyplázněte jazyk co nejvíce a pomocí hrotu škrabky na jazyk jemně naneste zubní pastu s aktivními látkami, které bojují proti bakteriím, na horní část jazyka. Poté přiložte škrabku na jazyk lamelovou stranou na kořen jazyka a opatrně stáhněte povlak jazyka směrem k jeho špičce. Případný zápach z úst, jehož příčinou může být bílý povlak jazyka, bude brzy minulostí. Místo toho se v ústech dostaví příjemný pocit svěžesti, protože chuťové pohárky jsou také zbaveny usazeného povlaku.

Sdílet tento článek

Jazyk s bílým povlakem: Co když mám bílý jazyk?

Doporučujeme

nebo

Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?

Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.

Proveďte test

Vše o zdraví dásní