Která ústní voda na pardontitidu? K čemu se používá chlorhexidin?

Přečtení tohoto článku vám zabere 5 minut.

Pravidelné vyplachování úst je součástí důkladné ústní hygieny, stejně jako čištění zubů zubním kartáčkem a zubní nití a čištění jazyka speciální škrabkou na jazyk. Ústní vody by rozhodně měly být nedílnou součástí naší každodenní péče o ústní dutinu. Existuje však široká škála různých ústních vod s různými účinnými látkami, a výběr proto není vždy snadný.

Co je to vlastně ústní voda?

Ústní voda se liší od běžné pitné vody. Existuje mnoho různých směsí, včetně kosmetických přípravků v koncentrované formě, roztoků pro péči o dásně a terapeutických ústních vod s preventivními nebo léčebnými účinnými látkami. Některé kosmetické ústní vody mají obsah etanolu až 30 %. To je třeba při výběru zvážit, protože ústní vody obsahující etanol nejsou vhodné pro každého. Doporučujeme používat ústní vody bez etanolu, zejména při dlouhodobém používání. Vzhledem k tomu, že ústní vody jsou obvykle kosmetické přípravky, nemusí mít nutně prokázaný účinek jako léčiva. Účinek však mají i samotné složky ústních vod, které pečují o dásně. Fluoridy remineralizují zuby a všechny obnažené kořenové plochy zubů. Tímto způsobem jsou zuby chráněny před zubním kazem. Některé byliny mohou podpořit krevní oběh a zajistit tak lepší zásobování krve bohaté na kyslík. To posiluje dásně a zvyšuje jejich odolnost vůči bakteriím. Jiné složky, jako je alantoin nebo vitamin A, mají zklidňující účinek na podráždění. Ionty cínu a zinku pomáhají bojovat proti bakteriím zubního plaku, hlavní příčině problémů dásní.

K běžnému čištění zubů a ústní dutiny obvykle postačí běžná ústní voda. Ve spojení s pravidelným a důkladným čištěním zubů pomáhá odstraňovat zubní plak. To významně přispívá k prevenci zánětu dásní, který se může vyvinout v infekční onemocnění parodontu: parodontitidu. V případě, že již tímto onemocněním trpíte, je správná ústní voda nezbytnou součástí pravidelné ústní hygieny.

Terapeutické ústní vody

V případě akutního onemocnění parodontu se často doporučují ústní vody s chlorhexidinem, které by neměly obsahovat alkohol. Chlorhexidin pomáhá bojovat s bakteriemi během akutního zánětu. Mějte však na paměti, že ústní voda s chlorhexidinem nenahrazuje běžnou ústní a zubní péči. Terapeutická ústní voda s obsahem 0,2 % chlorhexidinu by se měla používat pouze po dobu přibližně dvou týdnů.

Je třeba si také uvědomit, že složka chlorhexidin po dobu používání může zabarvovat zuby a jazyk do hněda. Tento povrchový pigmentový povlak může zubní lékař po ukončení terapie odstranit pomocí profesionálních prostředků na čištění zubů. Pro optickou "svépomoc" můžete použít zubní pasty s abrazivním účinkem, které plak "setřou". Tyto zubní pasty by se však měly používat střídmě a ne častěji než jednou týdně. Chlorhexidin může také dlouhodobě ovlivňovat chuťový vjem, ale i tento nežádoucí účinek po vysazení přípravku mizí. Některé ústní vody s chlorhexidinem obsahují složku, která nežádoucí zabarvení omezuje.

Prevence

Nejlepším způsobem péče o ústa je samozřejmě čištění zubů dvakrát denně. To by mělo být obzvláště důkladné v případě parodontitidy, aby byl skutečně účinně odstraněn škodlivý plak, který je hlavní příčinou vzniku parodontitidy. Zubní kartáček by neměl být příliš tvrdý, aby nedocházelo k dalším poškozením, a doporučuje se používat zubní pastu určenou pro parodontitidu, která působí nejen proti příznakům, ale také proti příčinám zánětu. Zubní plak odstraňujte pravidelně a dříve, než se z něj vyvine zubní kámen. Nedílnou součástí každodenní ústní hygieny by mělo být také čištění jazyka, protože až 80 % bakterií v ústech se nachází na jazyku.

Sdílet tento článek

Která ústní voda na pardontitidu? K čemu se používá chlorhexidin?

Doporučujeme

nebo

Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?

Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.

Proveďte test

Vše o zdraví dásní