Která zubní pasta pomáhá bojovat proti bakteriím plaku, hlavní příčině zánětu dásní a parodontitidě?

Přečtení tohoto článku vám zabere 5 minut.

Zubní pasta a péče o dásně

Základem ústní hygieny je pravidelné a důkladné čištění zubů zubní pastou. Výběr je však obrovský. Většinou ze zvyku zůstáváme u zubní pasty, kterou jsme kdysi považovali za dobrou. Ve většině případů je to naprosto v pořádku. Pokud však máme zanícené dásně nebo v horším případě již poškozený parodont, je třeba zubní pastu vybírat pečlivěji.

K mechanickému čištění zubů přispívají abraziva v zubní pastě. Jedná se o částečky z křemičitanových sloučenin či například látek odvozených od křídy. Společně se zubním kartáčkem odstraňují zubní plak a bakterie.

Pěnidla rovnoměrně rozprostírají zubní pastu v ústech a uvolňují zbytky potravy a plak.

Nejčastěji používaným zvlhčovadlem je sorbitol. Toto sladidlo zabraňuje vysychání zubní pasty. Zubní pasta získává příjemnou chuť díky příchutím a výrobci používají konzervační látky, aby zabránili předčasnému znehodnocení.

Pro další požadavky existuje také řada volitelných složek, které slouží k různým účelům. Je známo, že fluorid zpevňuje zubní sklovinu a dlouhodobě zabraňuje vzniku zubního kazu. Pyrofosfát se používá k prevenci mineralizace zubního plaku a k prevenci vzniku zubního kamene. Soli zinku rovněž zabraňují tvorbě zubního kamene a jsou účinné proti zápachu z úst. Cínaté a zinečnaté ionty pomáhají bojovat proti bakteriím zubního plaku, takže se bojuje proti příčině zánětu dásní.

Hlavní příčinou onemocnění dásní, které následně může vést k parodontitidě, jsou bakterie, které se usazují ve formě usazenin, zejména na okraji dásní. Bakterie se nacházejí také na povrchu jazyka, a některým druhům bakterií se zde díky členitému povrchu daří obzvláště dobře. Čištění zubů je v boji se zánětem dásní a parodontitidě zásadní, vždy je základem optimální ústní hygieny. Ta v každém případě spočívá v čištění zubů zubním kartáčkem, zubní pastou a mezizubními pomůckami a v pravidelném používání ústní vody. Patří sem také každodenní používání speciální škrabky na jazyk. Pečlivou ústní hygienou můžete předcházet problémům dásní doma nebo problémy zmírnit, pokud již dásně postiženy jsou. Měli byste však také dbát na to, abyste si nechali zuby odborně vyčistit v ordinaci zubního lékaře či dentální hygienistky a chodili na pravidelné kontroly. Měli byste také okamžitě reagovat v případě mírného častého krvácení dásní, protože zánět dásní byste neměli brát na lehkou váhu. A to i v případě, že nemáte žádné jiné potíže, protože hlavním problémem je, že parodontitida je často odhalena příliš pozdě. Při správné léčbě je však velká část počátečních problémů dásní vratná.

Ale která zubní pasta pomáhá v boji proti zánětu dásní a parodontitidě?

Existují druhy zubních past, které jsou speciálně navrženy tak, aby řešily nejen příznaky, ale i základní příčiny zánětu. Zubní pasty se zinečnatými či cínatými ionty pomáhají bojovat proti bakteriím zubního plaku a zánětu dásní. Zubní pasty navíc obsahují fluorid k ochraně před zubním kazem. Xylitol a chlorhexidin jsou rovněž účinné proti bakteriím. Esenciální oleje a bylinné výtažky, jako je šalvěj, heřmánek a máta, působí proti zánětům a mohou také podpořit hojení.

Je žádoucí vybírat si zubní pastu z komerčně dostupných přípravků ústní hygieny s ohledem na jejich složení. Pokud navíc trpíte zánětem dásní nebo parodontitidou, vždy se řiďte radami svého zubního lékaře.

Sdílet tento článek

Která zubní pasta pomáhá bojovat proti bakteriím plaku, hlavní příčině zánětu dásní a parodontitidě?

Doporučujeme

nebo

Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?

Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.

Proveďte test

Vše o zdraví dásní