Jak správně používat zubní nit? Proč dásně při čištění zubní nití krvácejí?
Přečtení tohoto článku vám zabere 4 minuty
Objevujete často v umyvadle po čištění zubů krev? Způsobuje vám čištění zubní nití krvácení dásní, a to i po delší době? Obojí naznačuje, že vaše dásně nejsou zdravé. Rozhodně byste to měli mít na paměti a v případě potřeby se poradit se svým zubním lékařem. Zde však chceme objasnit, jak vypadají zdravé dásně a jak je můžete posílit.
Jak vypadají zdravé dásně?
Zdravé dásně jsou světle růžové, pevné a zcela vyplňují prostory mezi zuby. Při doteku nebo čištění nekrvácí a udržují zuby na správném místě. Četné drobné výčnělky dásní přiléhají ke krčkům zubů a zabraňují pronikání nečistot a bakterií mezi dásně a zuby a do čelistní kosti.
Nemocné dásně jsou červené a oteklé. Na zubech ulpívá zubní plak.
Jak lze tedy posílit zdraví dásní?
Ústní hygiena
Ústní hygiena zahrnuje také profesionální čištění zubů za účelem odstranění škodlivého plaku a zubního kamene, které by se mělo provádět dvakrát ročně. Pravidelné prohlídky u zubního lékaře odhalí problémy s dásněmi a se zuby, a to i ve fázi, kdy jsou pro laiky ještě obtížně rozpoznatelné. Na druhé straně zásadní je optimální a pravidelná domácí ústní hygiena. Základem je čištění zubů dvakrát denně měkkým zubním kartáčkem, který by neměl být starší než tři měsíce, zubní pastou s aktivními látkami, které pomáhají bojovat s bakteriemi zubního plaku, a správnou technikou čištění zubů.
Pro čištění mezizubních prostor a prostoru kolem implantátů a můstků se doporučuje každodenní používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků: tato plocha, kterou nevyčistí samotný zubní kartáček, představuje 30 procent. Další důležitou součástí celkové ústní hygieny je čištění jazyka, protože bakterie se rády usazují na jeho drsném povrchu. Těm se v tomto prostředí dobře daří i proto, že k rozmnožování nepotřebují kyslík. Často jsou zodpovědné za zápach z úst a bez speciální škrabky na jazyk se obtížně odstraňují.
Posledním krokem je ústní voda s aktivními látkami, které pomáhají bojovat proti bakteriím v celé ústní dutině.
Potraviny pro dásně
Pro své dásně můžete udělat hodně i z hlediska výživy. Existují potraviny, které mají protizánětlivé účinky. Pro posílení zdravých dásní se doporučuje nízkoenergetická strava, která obsahuje hodně ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, kvalitní tuky (omega-3 mastné kyseliny), ořechy a koření, jako je zázvor, kurkuma a chilli.
Čeho se vyvarovat
Je známo, že kouření podporuje vznik zánětu dásní. Proto byste měli zvážit omezení kouření nebo úplné zanechání kouření. Alkohol může mít také negativní vliv na dásně a ústní mikroflóru. Opatrnost při konzumaci alkoholu je tedy namístě i z tohoto důvodu.
Podpůrná opatření
Sliny mají v ústech čisticí účinek. Potraviny, jako je syrová zelenina a ovoce, chléb a žvýkačky bez cukru, stimulují slinění. Kvůli fruktóze obsažené v ovoci byste však neměli zapomínat na následné čištění zubů. Tradiční ájurvédská medicína používá k detoxikaci úst již po staletí olej. Předpokládá se totiž, že čistí zuby a dásně od plaku a bakterií, i když jeho účinnost nebyla zcela prokázána. Kromě toho lze jemnou masáží prstem stimulovat krevní oběh v dásních.
Doporučujeme
nebo
Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?
Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.