Jak posílit dásně? 

Přečtení tohoto článku vám zabere 3 minut.

Obsah poslední aktualizace: 13.08.2023

Článek napsal/a a ověřil/a: MUDr. Maria Liszewska

Všímáte si často krve v umyvadle po čištění zubů? Provází čištění zubní nití krvácení dásní, a to i po delší době? Obě situace naznačují, že vaše dásně nejsou zdravé, a to byste neměli ignorovat. Je třeba na to pamatovat a v případě potřeby se poradit se svým zubním lékařem. Zjistěte, jak vypadají zdravé dásně a jak o ně můžete pečovat a posilovat je.

Jak vypadají zdravé dásně?

Zdravé dásně jsou mírně růžové, lesklé a hladké. Obvykle zcela vyplňují prostory mezi zuby. Kromě toho nekrvácejí při dotyku, čištění kartáčkem nebo zubní nití. Jakékoli zarudnutí, otok, krvácení a bolest ukazují na zánět dásní (tzv. gingivitidu). Tyto příznaky byste neměli ignorovat, protože neléčený zánět dásní sám od sebe nezmizí a může se vyvinout v pokročilejší a závažnější onemocnění - parodontitidu (zánět parodontu - tkání obklopujících a podpírajících naše zuby).

Co můžeme udělat pro posílení dásní?

Bakteriální plak, který není odstraněn z povrchu zubů a dásní, je hlavní příčinou zánětu dásní. V prevenci onemocnění dásní a parodontu hraje nejdůležitější roli každodenní správná ústní hygiena, pravidelné prohlídky a dentální hygiena ( profesionální čištění zubů) v ordinaci zubního lékaře a odstranění rizikových faktorů (jako je kouření nebo nevyvážená strava). To jsou klíčové kroky v prevenci onemocnění dásní a parodontu!

Ústní hygiena

Ústní hygiena se skládá ze dvou faktorů - pravidelných kontrol a absolvování dentální hygieny v zubní ordinaci a každodenního důkladného odstraňování bakteriálního plaku z povrchu zubů při čištění zubů.

Pravidelné prohlídky v zubní ordinaci umožňují včasné odhalení problémů se zuby a dásněmi ve fázi, kdy onemocnění ještě není příliš pokročilé a jeho léčba je rychlejší a méně komplikovaná. Včasné odhalení problému představuje pro pacienta celý balíček výhod - lepší prognózu, nižší riziko komplikací a levnější léčbu!

Domácí péče o ústní hygienu by měla zahrnovat čištění zubů alespoň dvakrát denně zubním kartáčkem s měkkými nebo středně tvrdými vlákny (např. zubní kartáček meridol® Complete Care, jehož ergonomický tvar zabraňuje velkému tlaku na dásně a nedráždí je). Zubní kartáček by se měl měnit každé 3 měsíce nebo častěji - když je zjevně poškozený nebo opotřebovaný, a také po nemoci, např. po nachlazení. Důležité je také zvolit zubní pastu, která pomáhá bojovat proti bakteriím a odstraňovat bakteriální plak zodpovědný za vznik většiny onemocnění dásní a parodontu (např. zubní pasta meridol® Parodont Expert). Stále více zubních ordinací také nabízí individuální instruktáže a lekce ústní hygieny, během nichž se pacienti mohou naučit techniku čištění zubů vhodně přizpůsobenou jejich potřebám. To je základem prevence onemocnění dásní a parodontu!

Základní čištění zubů však obvykle zahrnuje pouze 3 z 5 zubních ploch! Vlákna zubního kartáčku (manuálního, elektrického nebo sonického) neumožňují zcela dokonale vyčistit styčné plochy zubů. K čištění těchto ploch se doporučuje používat zubní nit nebo mezizubní kartáčky.

Dalším důležitým prvkem, který bychom neměli opomíjet při každodenní ústní hygieně, je čištění jazyka, jehož členitý povrch je zásobárnou mnoha bakterií! Nedostatečné čištění jazyka je často příčinou halitózy neboli zápachu z úst. Na trhu existují speciální škrabky na jazyk, které vám péči o ústní dutinu a jazyk usnadní.

Ústní vody pro boj s bakteriemi v ústním plaku (např. ústní voda meridol® Complete Care) jsou vhodným doplňkem každodenní ústní hygieny a pomáhají bojovat proti bakteriím v celých ústech.

Správná strava

Je třeba si uvědomit, že nevyvážená strava a nedostatek vitamínů mají významný vliv na zhoršování stavu dásní a parodontu!

Strava, která dokáže posílit dásně, by měla být bohatá na bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny (omega-3) a vitaminy. Doporučují se zejména: kyselina askorbová (vitamin C), tokoferol (vitamin E), karotenoidy (prekurzory vitaminu A, β-karoten). Konzumace velkého množství zeleniny a ovoce proto může přinést mnoho benefitů.

Čeho byste se měli vyvarovat, abyste měli zdravé a silné dásně?

Výzkumy jasně potvrzují, že kouření, pití alkoholu, nadměrný stres a nezdravý životní styl přispívají ke vzniku zánětu dásní a parodontózy. Proto byste se měli vyhýbat škodlivým stimulantům (jako je nikotin nebo alkohol), vybírat si zdravé výrobky a dbát na vyváženou stravu, stejně jako se vyhýbat nadměrnému stresu a zařadit do svého denního režimu fyzickou aktivitu. Podle Evropské parodontologické federace je zanechání kouření jedním z nejdůležitějších způsobů prevence zánětu dásní a parodontitidy.

Odkazy:

  1. Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013
  2. European Federation of Periodontology: https://www.efp.org/for-patients/gum-diseases/gum-disease-prevention
  3. Anita Walczak, Sztuka mycia zębów. Praktyczny poradnik stomatologiczny dla pacjentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

Doporučujeme

nebo

Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?

Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.

Proveďte test

Vše o zdraví dásní