Hojení dásně po extrakci zubu

Přečtení tohoto článku vám zabere 5 minut.
Obsah poslední aktualizace: 01.08.2023
Článek napsal/a a ověřil/a: MUDr. Maria Liszewska
Jak urychlit hojení dásní po extrakci zubu? V současné době se zubní ošetření provádí pomocí minimálně invazivního přístupu. Ten zahrnuje mimo jiné ošetření zubů postižených onemocněním, a to i v pokročilém stupni, s cílem oddálit extrakci zubu nebo jí předejít. V některých případech je však extrakce, tedy odstranění zubu, nevyhnutelná.
Kdy je nutná extrakce zubu?
Minimálně invazivní přístup k ošetření zubů se zaměřuje na to, aby zuby zůstaly v ústech pacienta co nejdéle. Přesto však existuje řada indikací k extrakci, tj. odstranění zubů, kdy není možné je bezpečně udržet v dutině ústní při zachování dobrého celkového zdravotního stavu1.
Indikace k extrakci zubu
Extrakce zubu je nutná v následujících případech:
- zuby postižené daným onemocněním (např. rozsáhlým zubním kazem) - pokud není možné onemocnění zubů léčit a má negativní vliv na celkový zdravotní stav pacienta,
- neživé zuby - pokud není možné ošetřit je endodonticky, tj. provést ošetření kořenových kanálků (např. z anatomických důvodů nebo kvůli špatnému stavu zubních tkání),
- pohyblivé zuby, které jsou důsledkem pokročilé parodontitidy, která je spojena s úbytkem kostní tkáně v okolí zubu,
- nesprávně umístěné zuby - jsou často indikací k extrakci před zahájením ortodontické léčby; nesprávné postavení zubů může také způsobit poranění měkkých tkání (dásní, tváří) - to se obvykle týká nesprávně umístěných tzv. zubů moudrosti (třetích stoliček),
- zuby odstraněné z ortodontické indikace - první premoláry se nejčastěji odstraňují za účelem správného provádění léčby ortodontickými aparáty,
- retinované zuby - jsou indikací k extrakci, pokud způsobují zánět nebo poškozují sousední zuby; neprořezané zuby mohou zůstat v kostní tkáni, pokud nezpůsobují problémy a pokud jsou zcela neprořezané u pacientů starších 35 let,
- nadpočetné zuby - jsou také nejčastěji retinované; mohou způsobovat funkční, anatomické a estetické problémy,
- zlomené zuby - pokud není možnost je ošetřit.
Bolí extrakce zubu?
Extrakce zubu je zákrok prováděný v lokální anestezii, díky které pacient během zákroku a bezprostředně po něm necítí bolest. Účelem lokální anestezie je zmírnit bolest při zachování ostatních vjemů (např. doteku, teploty)1. Díky tomu zůstává pacient během zákroku při plném vědomí, cítí doteky a tlak, které lékař provádí pomocí chirurgických nástrojů, ale necítí bolest. V případě potřeby může pacient po zákroku užívat léky proti bolesti, které prodlouží úlevu od bolesti (analgetický účinek). Může to být některý z volně prodejných léků proti bolesti nebo lék na předpis, pokud jej zubní lékař předepsal.
Jaký vliv má extrakce zubů na dásně a co můžete po extrakci očekávat?
Vaše dásně mohou bezprostředně po chirurgickém zákroku krvácet a otékat. Krvácení dásní do několika hodin po zákroku by nemělo být důvodem k obavám. Pokud je krvácení silné nebo trvá déle, měli byste kontaktovat svého zubního lékaře.
Dalším přirozeným následkem, který můžeme očekávat, je bolest dásní po extrakci zubu. Ta by měla ustoupit přibližně po 3 dnech po zákroku. V případě potřeby můžete užívat léky proti bolesti, které vám doporučí váš zubní lékař.
Jak vypadá rána po extrakci zubu?
V první fázi po extrakci zubu můžeme pozorovat, jak se lůžko vyplňuje krví. Během několika minut se v ráně vytvoří charakteristická krevní sraženina, která je přirozenou fyziologickou bariérou proti mikroorganismům a infekci. Sraženina je nezbytná pro správný proces hojení rány. Selhání nebo ztráta krevní sraženiny vede k bolestivému stavu známému jako "suché lůžko".
Jak tedy vypadají zdravé dásně? Měly by být světle růžové, bez otoku, nebolestivé a při každodenní hygieně by neměly krvácet. Po extrakci zubu trvá několik (až 7-10) dní, než se dásně plně zotaví.
Jak rychle se hojí dáseň po extrakci zubu?
Faktory, které ovlivňují průběh a náročnost zákroku, ale také kvalitu a rychlost hojení dásní po extrakci, jsou:
pohlaví,
věk,
tělesná stavba1,
celkový zdravotní stav pacienta a jeho ústní hygiena.
Robustní tělesná stavba pacienta (zejména silné žvýkací a lícní svaly) činí zákrok obtížnějším, ale obvykle je hojení rychlejší a prospěšnější než u osob s křehčí tělesnou stavbou. Stejně tak u mladších a celkově zdravých lidí dojde k rychlejšímu zahojení lůžka po "vytržení" zubu.
Hojení rány závisí také na velikosti rány a rozsahu poškození okolních tkání, stejně jako na přítomnosti případné infekce a míře prokrvení poraněného místa1.
Počáteční proces hojení rány po extrakci zubu trvá přibližně 7-10 dní. Klíčovou roli při hojení rány hraje granulační tkáň, pokrytá sraženinou vytvořenou bezprostředně po zákroku.
Co dělat po extrakci, aby nedošlo k podráždění a bolestivé dásni?
Bezprostředně po zákroku je třeba dodržovat několik obecných pravidel, aby se urychlilo hojení dásní po extrakci zubu a zabránilo se vzniku "suchého lůžka".
Suchá, bolestivá alveolitida je zánětlivý proces, který se rozvíjí 2-3 dny po chirurgickém zákroku. Jedná se o postprocedurální komplikaci způsobenou nevytvořením nebo rozpadem/odstraněním sraženiny, která je přirozenou ochrannou bariérou1,3. "Suché lůžko" je charakterizováno velmi silnou bolestí. Extrakční rána je na dotek velmi citlivá, ale oblasti rány a dásně nejsou zanícené. Léčba suchého lůžka trvá přibližně 1-2 týdny.
Proto se vyplatí dodržovat několik jednoduchých pravidel, jak pečovat o tvořící se sraženinu a hojící se ránu po extrakci zubu, a zabránit tak vzniku "suchého lůžka"2,3.
- Tampon umístěný zubním lékařem nebo stomatochirurgem by měl zůstat na místě asi 20-30 minut po zákroku a poté by se měl vyplivnout. Mírné krvácení může přetrvávat až několik hodin po zákroku a neměli byste si s ním dělat starosti.
- Po extrakci byste neměli 2 hodiny jíst ani pít, abyste nedráždili čerstvou ránu, ve které se vytvořila sraženina, a abyste se vyhnuli kousání do sliznice tváře nebo rtu po anestezii.
- Několik dní po zákroku nesmíte kouřit ani pít alkohol. Nejlépe je vyhnout se těmto stimulantům po dobu přibližně 7 dnů po extrakci. Tyto dráždivé látky negativně ovlivňují proces hojení.
- Několik dní po zákroku se doporučuje jíst měkkou stravu, která nevyžaduje intenzivní žvýkání (doporučuje se tekutá, kašovitá strava). Je třeba vyhnout se kořeněným jídlům. Jakmile se rána začne hojit, můžete se postupně vrátit ke svým stravovacím návykům, ale oblast po extrakci několik dní šetřete.
- Ztrátu krevní sraženiny (a následně vznik "suchého lůžka") může způsobit také podtlak v ústní dutině. Nevysávejte sliny z lůžka a nepijte brčkem. Buďte také opatrní při kýchání (pokud je to možné, kýchejte s otevřenými ústy). Kromě toho je třeba vyvarovat se bezprostředně po zákroku nadměrné fyzické námaze.
- Pooperační oblasti byste se neměli dotýkat. První den po zákroku byste se měli vyhnout činnostem spojeným s péčí o dutinu ústní. Druhý den po zákroku můžete začít používat (ne vyplachovat!) antibakteriální přípravek. Tekutinu je třeba nalít do úst a naklánět hlavu z jedné strany na druhou. Nevyplachujte ústa příliš intenzivně. Dva až tři dny po zákroku můžete začít čistit oblast po extrakci velmi jemně pomocí měkkého zubního kartáčku. Doporučuje se opatrnost při čištění zubů alespoň týden po zákroku.
Jaké produkty je vhodné používat pro zdraví dásní?
Po chirurgických a parodontologických zákrocích se často doporučují antiseptika, obvykle ve formě ústních vod. Pomáhají eliminovat mikroby a zmírňují nepříjemné příznaky zánětu.
"Zlatým standardem" mezi antiseptiky, která dezinfikují a ničí mikroby, je chlorhexidin. Chlorhexidin snižuje růst zubního plaku a má také antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti4,5. Lze jej doporučit zejména v počátečním období hojení, kdy je mechanické čištění poextrakční rány zubním kartáčkem kontraindikováno.
Přípravky s chlorhexidinem jsou určeny ke krátkodobé terapii - k použití po dobu maximálně 14 dnů. V případě chlorhexidinových ústních vod (např. meridol® s CHX 0,2 %) se doporučuje vyplachovat ústa přibližně 1 minutu dvakrát denně4, a ne častěji než jednou za půl roku (pokud zubní lékař nedoporučí jinak). Ústní výplachy s chlorhexidinem lze používat až od 12 let věku a měly by se používat pouze po konzultaci s lékařem.
Pacientům, kteří hledají dlouhodobé řešení a chtějí zlepšit své hygienické návyky a pečovat o stav dásní, lze doporučit přípravky obsahující látky potlačující bakteriální plak, jako je zubní pasta a ústní voda meridol® Complete Care. Lze je používat denně a neexistují žádná omezení ohledně frekvence a délky používání.
Odkazy:
- Marzena Dominiak, Jan Zapała, Tomasz Gedrange, Podstawy chirurgii stomatologicznej, Edra Urban & Partner, 2016
- https://ptss.pl/studenci-pacjentom-3-postepowanie-po-ekstrakcji-czyli-zalecenia-po-usunieciu-zeba/
- Dorota Olczak-Kowalczyk, Joanna Szczepańską, Urszula Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press International, 2017
- Maria Barańska-Gachowska, Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego. Tom II, Wydawnictwo Czelej, 2021
- https://tomaszlukasik.pl/branzowy-przeglad-nauki-22/
Doporučujeme
nebo
Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?
Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.