Jak zastavit ústup dásně?

Přečtení tohoto článku vám zabere 5 minut.

Když dásně ustupují a krčky nebo kořeny zubů jsou odhaleny, nazývá se to ústup dásní. Postižení si často všimnou tzv. ústupu dásní až ve chvíli, kdy jsou krčky zubů již obnažené. Je důležité bojovat s tímto problémem a jeho příčinami co nejdříve, protože jakmile dásně jednou ustoupí, nelze je vrátit do původního tvaru, a nakonec lze defekt dásní napravit pouze chirurgicky.

Proč dásně ustupují?

Díky špatnému postavení zubu může chybět část kosti, která má krýt kořen zubu. Ústup dásní mohou způsobit také infekce, jako je zánět dásní (gingivitida) nebo parodontitida. Za hlavní příčinu zánětu dásní jsou považovány bakterie, které se hromadí ve formě plaku zejména na okraji dásní a na jazyku. Ústup dásní však mohou způsobit i mechanické příčiny: například nesprávná technika čištění zubů nebo příliš tvrdý zubní kartáček.

Proč jsou zdravé dásně důležité?

Růžové pevné dásně a zdravé bílé zuby jsou předpokladem atraktivního vzhledu, a ustupující dásně jsou proto rozhodně spojeny s estetickým znevýhodněním. To však není jediný důvod, proč věnovat pozornost zdravým dásním, protože zdravé dásně jsou také důležitou součástí zdravé ústní dutiny. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů.

Lze ústup dásně zastavit?

Ustupující dásně jsou varovným signálem a rozhodně by měly být kontrolovány a ošetřeny zubním lékařem. V případě mechanického poškození způsobeného nesprávnou technikou čištění zubů může změna techniky a pomůcek pomoci zabránit zhoršení problému. Nepoužívejte příliš velký tlak a vyhněte se drhnutí zubů tam a zpět. Důvěřujte často doporučovaným stíracím pohybům od červeného k bílému, tj. od dásní k zubům. Pro poškozené dásně jsou vhodnější zubní kartáčky s měkkými vlákny.

V případě parodontitidy je však v první řadě nutná pečlivá ústní hygiena, aby se snížil výskyt bakterií v ústech. Základem je čištění zubů dvakrát denně dostatečně dlouho, dokud nejsou zuby po přejetí jazkyem hladké. Kromě měkkého zubního kartáčku používejte nejlépe fluoridovou zubní pastu s aktivními látkami, které pomáhají bojovat proti bakteriím zubního plaku. Měli byste být mimořádně důkladní, ale postupovat šetrně, abyste dásně dále nepoškozovali. Protože se zubním kartáčkem nedostanete do mezizubních prostor a k implantátům, je nezbytné každodenní používání pomůcek pro mezizubní čištění. Škrabka na jazyk umožňuje šetrné a účinné čištění povrchu jazyka a zabraňuje hromadění škodlivých bakterií na jeho členitém povrchu. Kromě toho by se osoby trpící parodontitidou měly rozhodně obrátit na svou zubní ordinaci a dodržovat navržený plán léčby.

Pokud jsou dásně postiženy jen mírně, mohou se ještě zregenerovat, jakmile se odstraní příčiny. Na druhou stranu ústup dásní se sám neopraví, protože již ztracená tkáň se neobnovuje. Zde může pomoci pouze parodontologická operace. Zubní lékaři zde mají řadu možností. V případě odstranění zubního kamene pod kontrolou zraku a ohlazení kořenů zubů se postižená tkáň chirurgicky od zubu oddělí. Kořeny jsou poté vyčištěny a ohlazeny a dásně jsou následně sešity do původní polohy. Dále se vyčistí poškozené kosti a poškozená tkáň dásně. Vloží se membrána z tkáň stimulujícího proteinu nebo tkáňový štěp a dásně se poté sešijí zpět k sobě. Pokud je tkáň vážně poškozena, může být vhodná transplantace. Zubní lékař odebere tkáň z okolních dásní nebo patra a použije ji k zakrytí obnažených kořenů zubů.

Doporučujeme

nebo

Snažíte se najít ten správný produkt pro vaše dásně?

Udělejte si náš test dásní a zjistěte, které produkty jsou nejvhodnější pro vaše konkrétní potřeby.

Proveďte test

Vše o zdraví dásní