Seznamte se s rizikovými faktory onemocnění dásní

Onemocnění dásní bývá často rozpoznáno příliš pozdě

Parodontóza se často rozvíjí tiše, přestože zubní lékař dokáže poznat první příznaky onemocnění ve velmi raném stádiu.

Varovným signálem je krvácení dásní

Zdravé dásně pevně přiléhají k zubu a při dotyku nekrvácí. Nemocné dásně jsou zarudlé a při dotyku snadno krvácí. Mohou krvácet i spontánně a jsou oteklé. Na zubech mohou být vidět skvrny způsobené akumulací bakteriálního povlaku.

Rizikové faktory a rizikové skupiny

Pravděpodobnost vzniku a rozvoje parodontózy zvyšují určité rizikové faktory.

Stres

Stresové situace mohou mít na zdraví dásní velký vliv. Lidé vystavení psychologickému stresu také často zanedbávají ústní hygienu. To dále podporuje tvorbu zubního plaku
a následně zánět gingivální tkáně.

Cukrovka

Vzhledem ke zvýšené hladině cukru v krvi imunitní systém reaguje silněji na útoky bakterií v zubním plaku a na okrajích dásní. Diabetikům hrozí třikrát vyšší riziko rozvoje onemocnění dásní.

Těhotenství

V průběhu těhotenství se mění hladina hormonů v těle. To způsobuje morfologické 
a fyziologické změny dásní. Náchylnost
k zánětu dásní a vzniku parodontózy se tak zvyšuje.

Vysoký krevní tlak

Některé léky používané k léčbě vysokého krevního tlaku (například nifedipine, amlodipine a nitrendipine) mohou způsobovat proliferaci dásní. To může podpořit tvorbu bakteriálního zubního povlaku a zkomplikovat zubní péči.

Od 40 let

Onemocnění dásní se může projevit v každém věku, zejména pokud jsou ve hře další rizikové faktory, jako je například kouření nebo cukrovka. Nicméně riziko vzniku paradontózy se zvyšuje úměrně s věkem. Studie ukazují, že výskyt onemocnění dásní roste s věkem pacientů.

Kouření

Kuřáci trpí parodontálním onemocněním 2,5 až 6krát častěji než nekuřáci. Parodontóza je obvykle vážnější a šance na úspěšné vyléčení a zahojení jsou menší.